Dr. Bach, Gyógyítsd Tenmagad

“A holnap betegének meg kell értenie, hogy kizárólag és egyedül ő tudja szenvedését enyhíteni.” – jelen idézet még a mai modern társadalomban is provokáló hatású, elképzelhetetlen,  hogy a század elején ezt hogyan fogadták Bach doktortól ezen ‘polgárpukkasztó’ gondolatot; attól az orvostól, aki hátat fordított a hagyományos orvostudománynak azért, hogy egész hátralevő életéveit annak szentelje, hogy létrehozza a 38 esszenciából álló rendszerét. Bach doktor megtagadja, hogy a betegséget, azaz a fizikai tüneteket kémiai szerekkel illetve szikével ‘kezelje’ és azt mondja “a betegséget soha nem fogják gyógyítani vagy felszámolni a jelenlegi materialista eljárások annál az egyszerű oknál fogva, hogy a betegség eredetet nézve nem anyagi természetű.
Amit betegségként ismerünk, az a test végső reakciója, egy végeredménye mely és sokáig tartó erők működésének, és ha az anyagi gyógymódok önmagukban sikeresnek is látszanak, valójában semmi többet nem jelentenek, mint átmeneti enyhülést, hacsak a tényleges kiváltó okot meg nem szüntetjük.” (Dr. Bach, Gyógyítsd Tenmagad, 1 fejezet, 2. old)


 Konzultációim során arra a következtetésre jutottam, hogy talán a legnagyobb gond a mai társadalomban az, hogy mindent azonnal akarunk, úgynevezett ‘instant’ életet élünk –  ‘online’ vásárolunk, mobilon ‘lógunk’, weben ‘chattelünk’, összehasonlítgatjuk magunkat és családunkat állandóan másokéval, nem érünk rá fájni és legfőbb értékünk a pénz. ĺgy földi világunk egyik legnagyobb vesztesége a családi értékek, azon belső boldogság érzésének megbénulása amelyet anyagi javakkal próbálunk kompenzálni és amikor ez nem sikerül akkor mély depresszióba zuhanunk. Ezért Dr. Bach javaslatát követem a saját praxisomban: “ a jövő orvosának két nagy feladata van. Az első, hogy hozzásegítse páciensét saját maga megismeréséhez, és rámutasson azokra az alapvető hibákra, melyeket elkövethet, személyiségének gyenge pontjaira, mellyel foglalkoznia kell, és a természetének azon tökéletlen oldalaira, melyeket fel kell számolnia és a megfelelő erénnyel helyettesítenie.”  (Dr. Bach, Gyógyítsd Tenmagad, 6 fejezet, 39. old)
 Nem orvosoljuk, hanem tanítjuk ügyfeleinket ennek az elveszett belső boldogság érzésének az újbóli megtalálására egyszerű dolgok által, amely által az egyén újból  erőt és elégedettséget nyer, rámutatva arra, hogy az anyagi javakkal való azonosulás csak átmeneti nyugalmat hoz életünk nehézségekkel teli és viharos tengerén. Továbbá szemléltetem ügyfeleim számára azon fontos dolgot, ami szintén gyakran okoz szakadást a személyiség és a lélek között: a félelem. A félelmeinket tudni kell azonosítani és azokkal szembenézni; ezekhez ad bátorságot a Bach esszenciák sora. “Tulajdonképpen semmitől nem kellene úgy félnünk, mint a félelemtől. A félelem az alkotó, a teremtő erő ellentéte. Szűkíti az ember látóhatárát, valóságos és átvitt értelemben egyaránt. Szétszórttá, esetleg széthasítottá teszi az egyéniséget. Elzsibbaszt, esetleg megbénít teljesen.” (Gyökkösi Endre)  Jelen idézet újra megerősíti Bach doktor filozófiáját, melyet már Hippokratész, Paracelsus és Hahnemann is megfogalmazott miszerint a ‘betegség’ mint olyan oka a saját személyiségünkben rejlik; a teljes gyógyuláshoz fontos tehát ennek okait felkutatni, megismerni és ismételten rávezetjük az ügyfelet arra, hogy  a felügyelet az Ő kezében van.


Célunk tehát felismerni az ügyfelünknél, hogy mi okozza a konfliktust a lélek akarata és a személyiség között. Meghallgatva, bátorítva a klienst visszavezetjük önmagához; felvázoljuk személyisége tévedéseit, esetlegesen még nem kifejlesztett képességeit; feladatomnak tartom, hogy felébresszem ügyfeleimben a gyógyulás iránti reményt és abban való erős hitet. Gyakran elmondom, hogy gondolataink és érzelmeink egyértelműen meghatározzák külső valóságunkat. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy egész életünk arról szól, hogy nem azt kapjuk az univerzumtól, amit szeretnénk hanem azt amiben legmélyebben hiszünk -  felhívom ezért a figyelmet: nézzünk szét magunk körül – és ha nem tetszik esetleg amit látunk talán éppen eljött az ideje, hogy elgondolkodjunk …